Yaşam

Belirsizliklerle Dolu Akıl Oyunları İle Aklınızı Zorlayacak Zeki Filmler

Filmlerden beklentileriniz yüksek mi? Detaylarıyla şaşırtan, iyi tasarlanmış sinemalar mı arıyorsunuz? Sinemanın en karmaşık ve akıllara durgunluk veren sinemalarını keşfetmek isteyenleri büyüleyecek, derin senaryoları ve sıra dışı karakterleriyle sizi heyecanlı bir yolculuğa çıkaracak sinemaları sizler için derledik. ?

Kaynak: 1, 2

30. 23 Numara, 2007

imdb: 6.4

Özet : Karısı Agatha ile sıradan bir hayat yaşayan Walter, eline ’23 Numara’ adlı bir kitabın geçmesiyle hayatını tekinsiz bir duruma sürükler. Bu kitabı okudukça kitapta yazılanların kendi hayatı hakkında olduğunu düşünmeye ve hatta saplantılı bir şekilde inanmaya başlar.

oyuncular: Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman

Müdür: Joel Schumacher

29. Da Vinci Şifresi, 2006

imdb: 6.6

Özet : Profesör Robert Langdon, gece polis tarafından otelinden bir telefonla Louvre’a çağrılır. İsa’nın Son Akşam Yemeği’nin sergilendiği salonda cinayet işlendi. Kanının son damlasıyla olay mahallinde ipucu bırakan kurban, aynı gün Langdon’ı arayan küratördür. Fransız polis memuru Sophie Neveu işin içine girince, her şey göründüğünden çok daha karmaşık ve tarihin akışını değiştirebilecek bir sır etrafında düğümlenmeye başlar.

oyuncular: Tom Hanks, Audrey Tautou, Jean Reno

Müdür: Ron Howard

28. On Üçüncü Kat, 1999

imdb: 7.0

Özet : Bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde buluşan yüksek teknoloji dehası Douglas Hall ve meslektaşı Whitney, şimdi çok kapalı olan son yazılımlarını deniyorlar. İnanılmaz bir sanal alan simülatöründe Douglas, benzersiz bir macera için 1930’ların Los Angeles’ına gidiyor. Biraz tehlikeli ve istikrarsız bir seanstan çıkıp gerçek hayata döndüğünde genç adamı tatsız bir sürpriz beklemektedir.

oyuncular: Craig Bierko, Gretchen Mol, Armin Mueller-Stahl

Müdür: Josef Rusnak

27. Küp, 1997

imdb: 7.2

Özet : 6 kişi uyandıklarında kendilerini garip bir yerde bulurlar. İç içe geçmiş küp şeklindeki odalardan oluşan bir hapishaneyi andırıyor. Dışarı çıkmak için birlikte çalışmalı ve ölümcül tuzaklardan kaçınmalıdırlar.

oyuncular: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett

Müdür: Vincento Natali

26. Kimlik, 2003

imdb: 7.3

Özet : Korkunç bir kasırga, dış dünya ile tüm iletişimi keser ve on yabancı, yabancı bir otele sığınmak zorunda kalır. Kaynağını anlayamadıkları cinayetler başlar. Hepsini teker teker öldürmeye kararlı bir güç.

oyuncular: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet

Müdür: James Mangold

25. Çatı Katı, 2008

imdb: 7.3

Özet: Beş evli adam, lüks bir çatı katı, metresler ve bir kadın cesedi… Metreslerini çatı katına getiren bu beş adam arasında zımni bir anlaşma vardır ancak burada genç bir bayanın cesedini bulunca suçlamaya başlarlar. evin sadece beş anahtarı olduğu için birbirlerine şüpheyle bakıyorlar.

oyuncular: Koen De Bouw, Filip Peeters, Matthias Schoenaerts

Müdür: Erik Van Looy

24. Sonraki Üç Gün, 2010

imdb: 7.3

Özet : Mutlu evli bir çift olan John ve Laura’nın hayatı, Laura’nın bir cinayet soruşturmasında tutuklanmasıyla alt üst olur. Laura saf olduğunu söylese de hapis cezasına çarptırılır. İntiharın eşiğine gelen Laura’yı kurtarmak için John’un tek çaresi kalmıştır: karısını hapisten kaçırmak.

oyuncular: Russell Crowe, Elizabeth Banks, Liam Neeson

Müdür: Paul Hagis

23. Kader, 2014

imdb: 7.4

Özet : Gizli servis casusunun son görevi, 1975 yılında New York’ta meydana gelen patlamada 11.000 kişinin ölümünden sorumlu olan kişiyi bulmak ve bu patlamanın asla yaşanmamasını sağlamaktır. Görevi gereği 1970 yılında New York’ta barmen olarak çalışmaya başlayan casus, “Evlenmemiş Anne” lakaplı John adında bir köşe yazarı ile tanışır. İkilinin ufak bir bar sohbetiyle başlayan sohbeti gece ilerledikçe derinleşiyor.

oyuncular: Ethan Hawke, Sarah Snook, Noah Taylor

Müdür: Michael Spierig, Peter Spierig

22. Kaynak Kodu, 2011

imdb: 7.5

Özet : Colter Stevens uyandığında kendini bir banliyö treninde, obur bedeninin içinde bulur ve 8 dakika sonra tren patlar. Gözlerini açtığında yine kendi bedenindedir. Bu, hükümet tarafından geliştirilen ‘yaşam kodu’ adı verilen bir programla sağlanır. Bu program, başka birini taklit etmenize ve hayatlarının son sekiz dakikasını yaşamanıza izin verir.

oyuncular: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga

Müdür: Duncan Jones

21. Karanlık Şehir, 1998

imdb: 7.6

Özet : John Murdock bir sabah, nasıl gideceğini bilmediği yabancı bir otel odasında uyanır ve vahşi cinayetlerin katili olarak arandığını fark eder. Hafızasını kaybettiği için cinayetleri işleyip işlemediğini bile hatırlayamıyor.

oyuncular: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly

Müdür: Alex Proyas

20. Kayıp Otoyol, 1997

imdb: 7.6

Özet: Fred Madison, karısının geçmişinden habersiz onunla evlenmiştir ama bu geçmiş onları rahat bırakmayacaktır.

oyuncular: Bill Pullman, Patricia Arquette, John Roselius

Müdür: David Lynch

19. Oyun, 1997

imdb: 7.7

Özet : Nicholas Van Orton, hem işini hem de özel hayatını kontrol etmeye alışmış, zeki ve başarılı bir iş adamıdır. Kardeşi Conrad ona alışılmadık bir doğum günü hediyesi verince düzenli hayatı kökten değişir ve bir hayatta kalma savaşı başlar.

oyuncular: Michael Douglas, Deborah Kara Unger, Sean Penn

Müdür: David Fincher

18. Ejderha Dövmeli Kız, 2011

imdb: 7.8

Özet : Asılsız bir tartışmayla suçlanan Mikael Blomkvist, adını duyurmak için elinden geleni yapıyor. Henrik Vanger, uzun süredir kayıp olan yeğeni Harriet’in ortadan kaybolmasının ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için gazeteci Blomkvist’i görevlendirir. Bu sırada Lisbeth Salander, Blomkvist’in geçmişini araştırmakla görevlendirilir. İki yol, geçmişten günümüze uzanan bir cinayetler zincirini çözmeye çalışırken, aralarında hassas bir güven köprüsü kurulur.

oyuncular: Daniel Craig, Rooney Mara, Christopher Plummer

Müdür: David Fincher

17. Bıçaklar Çıktı, 2019

imdb: 7.9

Özet : Harlan Thrombey, 85. doğum günü partisinden kısa bir süre sonra malikanesinde ölü bulunduğunda, meraklı ve neşeli dedektif Benoit Blanc, gizemli bir kişi tarafından cinayeti çözmek için görevlendirilir. Blanc, Harlan’ın zamansız ölümünün ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için anlamsız aldatmaca ve böbürlenmeyle ilgili bir yılan meselini deşifre etmeye çalışır.

oyuncular: Daniel Craig, Chris Evans, Ana de Armas

Müdür: Ryan Johnson

16. Mulholland Yolu, 2001

imdb: 7.9

Özet : Betty Elms, Kanada’ya taşınmaya karar veren teyzesinin, ünlü bir aktris olma umuduyla geldiği Los Angeles’taki dairesine taşınır. Apartmana yerleşmek için geldiğinde trafik kazası geçiren ve hafızasını kaybettiği için orada saklanan Rita’yı bulur. Betty, kendisiyle ilgili her şeyi unutmuş olan bu bayana yardım etmeye karar verir. Bilinç ve bilinçaltı birbirine karışmıştır.

oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux

Müdür: David Lynch

15. Donnie Darko, 2001

imdb: 8.0

Özet : Donnie Darko adlı 16 yaşındaki bir çocuk bazı gerçek dışı görüntüler görmeye başlar. Özellikle tavşan kostümlü bir adam sıklıkla görünür. Çevresiyle uyum sorunu yaşayan genç, ailesinin ve okulunun kendisi için çizdiği yoldan ayrılmaya ve gizemli misafirinin iznini yerine getirmeye karar verir.

oyuncular: Oyuncular Jake GyllenhaalJena MaloneMary McDonnell

Müdür: Richard Kelly

14. Mahkumlar, 2013

imdb: 8.1

Özet : Keller Dover’ın altı yaşındaki kızı Anna, arkadaşı Joy ile birlikte kaybolmuştur. Tek ipucu, uzun zaman önce sokaklarına park edilmiş harap bir karavan. Perişan olan Dover, çocuğunun hayatının tehlikede olduğunu ve meseleyi kendi ellerine almaktan başka seçeneği olmadığını fark eder.

oyuncular: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

Müdür: Denis Villeneuve

13. Takipçi, 1979

imdb: 8.1

Özet : Bir tür kıyamet sonrası gelecekte isimsiz bir ülkede bulunuyoruz. Düşen devasa bir meteor, açıklaması zor olaylara neden oldu. Yarattığı etki ‘Bölge’ denilen bir alanda etkilidir. Bu boşluğun ortasındaki bir odada, insanlığın en derin tutkularını gerçeğe dönüştürdüğü söylenen bir güç vardır. Dikenli teller ve askerlerle korunan Bölge’ye ancak zihinsel gücü ve yeterince cesareti olan İz Sürücüler girebilir ve eşlik ettikleri insanları odadaki güçle yüzleşmeye yönlendirebilir. Kahramanımız tam bir İz Sürücü. Karısının itirazlarına rağmen hayatının yolculuğuna yanına bir bilim adamı ve bir yazar da alır.

oyuncular: Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn

Müdür: Andrey Tarkovski

12. Kişi, 1966

imdb: 8.1

Özet : Dönemin en beğenilen tiyatro oyuncusu Elisabet Vogler, değerli bir oyunda bir anda susar. Sersemlemiş insanlar neler olduğunu anlamak için ellerinden gelenin en iyisini yapsa da, Vogler suskun kalır. Vücudunda herhangi bir sağlık sorunu olmayan Vogler, doktorun tavsiyesi üzerine tenha bir kulübeye gönderilir. Vogler’a genç bir hemşire olan Alma eşlik ediyor. Alma saatlerce ve günlerce kendi hikayesini anlatır. Sonunda olanlar psikolojideki en ilginç olaylardan biri olacak.

oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook

Müdür: Ingmar Bergman

11. Kayıp Kız, 2014

imdb: 8.1

Özet : Eski bir yazar olan Nick ve eşi Amy’nin evlilik yıldönümlerinde Amy ortadan kaybolur ve evlilikleri bir gizem haline gelir. Nick, şüpheli davranışlarından dolayı bir numaralı şüpheli olur. Amy, ölmek ya da canlı bulunmak için ilham arayan dünyanın gözleri önünde medya çılgınlığının övülen aracı haline gelir.

oyuncular: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Müdür: David Fincher

10. Shutter Adası, 2010

imdb: 8.2

Özet : İki polis memuru, Teddy ve Chuck, zamanlarını, bir akıl hastasının ortadan kaybolmasının ardından tehlikeli akıl hastalarının tedavi edildiği Ashecliffe Hastanesini araştırarak geçirirler. Zamanla işler karmaşıklaşır ve rüya ile gerçek arasındaki sonlar zorlaşır.

oyuncular: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Müdür: Martin Scorsese

9. Güzel Bir Akıl, 2001

imdb: 8.2

Özet : John Forbes Nash, kazandığı bursla Princeton Üniversitesi’nde eğitimine başlar. Bu süreçte parlak zekasını hissettiren ancak çevresindekilerle uyum sorunu yaşayan dahi Nash, inanılmaz bir teoriyi kanıtlayacak düzeye gelir ancak dahi adam zamanla şizofreni belirtileriyle mücadele etmeye başlar.

oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

Müdür: Ron Howard

8. Vertigo, 1958

imdb: 8.3

Özet : Arıza kovalarken çatıdan düşen ortağını kurtaramayan Dedektif Scottie Ferguson, bu olaydan sonra yükseklik korkusu geliştirir. Ferguson, şüpheli karısı Madeleine’e göz kulak olması için eski bir arkadaşı tarafından tutulur. Scottie onu daha yakından izledikçe bir şeylerin yolunda gitmediğini fark eder. Üstelik hanımın intihara meyilli olduğunu görür. Artık uzaktan takip etmek işleri yoluna koymaya yetmeyecek ve Scottie’yi kendi dehşetiyle de yüzleşeceği bir çabanın içerisine sürükleyecektir.

oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes

Müdür: Alfred Hitchcock

7. İhtiyar, 2003

imdb: 8.4

Özet : Oh Dae-su, bir gün kendini küçük, karanlık bir hücrede bulur. Kim tarafından ve neden kapatıldığı bilinmeyen hücresindeki küçük televizyon dünyayla tek bağlantısıdır. 15 yıl sonra özgürlüğüne kavuşan adam intikam almaya karar verir.

oyuncular: Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jeong

Müdür: Park Chan-wook

6. Hatıra, 2000

imdb: 8.4

Özet : Leonard, karısını öldüren adamın peşindedir. Katilin belirlenmesinde büyük bir zorlukla karşılaşır. Leonard’ın nadir görülen, tedavi edilemez bir hafıza kaybı bozukluğu var. Kaza öncesi yaşananların tüm detaylarını hatırlayabilen Leonard, 15 dakika önce ne olduğunu, ne yaptığını, nereye ve neden gittiğini bilmiyor.

oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano

Müdür: Christopher Nolan

5. Ayrılanlar, 2006

imdb: 8.5

Özet : Genç çaylak Billy Costigan’a, Costello’nun çetesine sızma görevi verilir. Billy, Costello’nun güvenini kazanmaya çalışırken, başka bir genç polis olan Colin Sullivan, eyalet polis gücünün saflarında yükseliyor. Üstlerinin bilmediği şey, Colin’in Costello için çalıştığı ve işvereninin yanlışlıkla her zaman polisten bir adım önde olduğudur. Billy ve Colin her zaman düşman tarafından yakalanma tehlikesiyle karşı karşıyadır.

oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

Yönetmen: Martin Scorsese

4. Prestij, 2006

imdb: 8.5

Özet : Robert Angier’in eşi Julia McCullough ve Alfred Borden bir sihirbazın hem arkadaşları hem de yardımcılarıdır. Julia bir gösteri sırasında öldüğünde Robert, Alfred’i onun ölümüne mahkum eder ve onlar düşman olurlar. Zamanla ikisi de ünlü olur ve birbirlerinin sahne performansını sabote etmeye çalışan rakip sihirbazlara dönüşürler.

oyuncular: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson

Müdür: Christopher Nolan

3. Olağan Şüpheliler, 1995

imdb: 8.5

Özet : Polis San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştırırken 27 ceset ve 91 milyon dolar uyuşturucu parası bulur. Hayatta kalan iki kişi, vücudu yanıklarla dolu korkmuş bir Macar terörist ve Verbal Kint adında bir tetikçidir. Kint, polisteki sorgusu sırasında 6 hafta öncesinden başlayarak olayları anlatmaya başlar.

oyuncular: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri

Müdür: Bryan Şarkıcı

2. Se7en, 1995

imdb: 8.6

Özet : Bir seri katil 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi teknikleri ile öldürür. Bu seri katilin peşinde olan iki dedektif bu yolda başlarına geleceklerden habersizdir.

oyuncular: Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey

Müdür: David Fincher

1. Başlangıç, 2010

imdb: 8.8

Özet : Dom Cobb’un uzmanlığı, hayal gücünün en karanlık ve en savunmasız anında bilinçaltının derinliklerinden pahalı sırları çıkarmak ve çalmaktır. Bu durum zamanla onu uluslararası bir kaçak haline getirdi ve sevdiği her şeye mal oldu. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulma fırsatı sunulur.

oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Elliot Page

Müdür: Christopher Nolan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort