Ekonomi

Disney Plus 3 ayda 11,7 milyon üye kaybetti

Bu yılın üçüncü çeyreğine ilişkin mali raporunu açıklayan Disney, 1 Temmuz prestijiyle küresel kullanıcı sayısının yüzde 7,4 oranında azaldığını bildirdi. yayın, son 3 ay içinde. Üye kayıplarının büyük çoğunluğu, ulusal içeriğin kaldırıldığı Hindistan’dan geldi.

Üçüncü çeyrekte 512 milyon dolar zarar

Ayrıca platformun yayın kaybı geçen yıldan bu yana devam etti ve Disney üçüncü çeyrekte 512 milyon dolar zarar etti. Kovid-19 salgınının etkisinin azalması ve sinema salonlarının yeniden açılmasıyla geçen yıldan bu yana kayıplar yaşayan Disney Plus, Türkiye dahil birçok ülkede yerli yapımlara desteğini kesme kararı aldı. Bu kapsamda “Recep İvedik 7”, “Yılbaşı Gecesi” ve “Bursa Bülbülü” gibi yepyeni Türk yapımlarını yayından kaldıran platformun, kendi yapımı olan Atatürk dizisini Türkiye’de yayınlamama kararı alması Türkiye’de de tepki çekti. uluslararası platform. Platformun bu kararının arkasında ABD’deki Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’nin (ANCA) olduğu iddia edildi.

The Walt Disney Company Türkiye Genel Müdürü Cenk Soner, Türk hükümeti ve kamuoyundan gelen eleştirilerin ardından 2 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Atatürk içeriğimizi izleyicilerimizle buluşturuyoruz. İki film olarak planladığımız Atatürk’ün televizyona özel versiyonu FOX kanalımızda yayınlandı, iki sinemada sinemalarda ve daha sonra FOX ekranlarında olacak” dedi.

Disney’in 11,7 milyon üye kaybı, Twitter’da 2,4 milyon takipçisi bulunan The Spectator Index’te de paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu