Haber

Çin Savunma Bakanlığı, ABD Savunma Yasasında Çin İle İlgili İçeriği Protesto Etti

PEKİN, 25 Aralık (Xinhua) — Çin’in Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei Cumartesi günü yaptığı açıklamada, son derece memnun olmadığını ve yeni bir ABD savunma yasasının Çin ile ilgili içeriğine şiddetle karşı çıktığını söyledi.

Sözcü Tan, yeni kabul edilen 2023 Mali Yılı için Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nın Çin ile ilgili bir dizi olumsuz hüküm içerdiğini ve bunun yalnızca Çin’in egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını baltalamakla kalmayıp, aynı zamanda iki ülke ve orduları arasındaki bağları da zedelediğini söyledi.

Tan, yasanın kararlarının temelsiz bir şekilde Çin’i bir tehdit olarak gösterdiğini ve ABD’nin askeri harcamaları artırmak ve hegemonyasını sürdürmek için bahaneler bulmak için pervasızca Çin’in iç işlerine müdahale ettiğini söyledi.

Çin Sözcüsü Tan, Çin’in barışçıl kalkınma yoluna sıkı sıkıya bağlı olduğunu, doğası gereği savunmacı bir politika izlediğini ve dünya barışını korumak, ortak kalkınmayı teşvik etmek ve insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum inşa etmek için her zaman somut adımlar attığını belirterek, silahlı kuvvetler, dünya barışı ve istikrarı için sürekli güvenli bir güç olduğunu vurguladı.

Tan, ABD’nin bir süredir tek Çin ilkesini karartmaya, içini boşaltmaya ve çarpıtmaya çalıştığını, sık sık Tayvan’a silah sattığını, bölgeyle ilgili zımni askeri anlaşmaların seviyesini yükselttiğini ve Tayvan ile ilgili yasa tasarıları ve belgeler uydurduğunu söyledi. Çin’in egemenliğini baltalamak. .

Sözcü Tan, bu hamlelerin yalnızca Tayvan Boğazı’nın iki yakasındaki barış ve istikrara zarar vereceğini ve Çin ile ABD arasında askeri çatışma riskini artıracağını belirtti.

Tan, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun anavatanın yeniden birleşmesi ve toprak bütünlüğünü kararlılıkla savunacağını vurguladı.

Tan, Çin’in ABD tarafını Çin’in ulusal savunması ve silahlı kuvvetlerinin gelişimi konusunda objektif ve rasyonel bir görüşe sahip olmaya, Çin’in temel çıkarlarına ve temel endişelerine saygı duymaya ve iki devletin liderleri arasındaki fikir birliğini ortaklaşa uygulamaya çağırdığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu