Ekonomi

Altay tankında son dakika gelişmesi: Kritik modülün satın alınacağı ülke belli oldu

Almanya’nın motor ve şanzımandan oluşan güç grubu ambargosu nedeniyle 2018 yılından bu yana seri üretime geçemeyen ALTAY Ana Muharebe Tankı, Güney Kore güç grubu ile saha testlerine başlamaya hazırlanıyor. Güney Kore, ALTAY’da kullanılacak şanzıman için anlaşma imzalandığını duyurdu.

SNT Heavy Industries, 30 Ocak 2023 tarihinde, ALTAY Ana Muharebe Tankına monte edilmek üzere 1500 beygirlik otomatik şanzımanın ihracatı için BMC ile sözleşme imzalandığını duyurdu. Sözleşme 200 milyon euro olarak açıklanırken, teslimatların 2023-2027 yılları arasında devam edeceği belirtildi.

SavunmaSanayiİST’in haberine göre söz konusu sözleşmede 2028-2030 yılları için 130,9 milyon euro değerinde opsiyon da yer alıyor.

ALTAY TANKININ SAHA TESTLERİ BAŞLIYOR

ALTAY Tankı, Almanya ambargosu nedeniyle Hyundai Doosan üretimi DV27K dizel motor ve SNT Dynamics üretimi EST15K şanzımandan oluşan Kore güç seti ile donatılacak. Bu yıl mayıs ayında teslim edilmesi planlanan iki adet ALTAY Tankı da bu güç setleri ile yapılacak testlerde kullanılacak. Saha testlerinin hem Türk Silahlı Kuvvetleri hem de yüklenici firmalar tarafından 2025 yılına kadar devam etmesi bekleniyor.

Güç seti başta olmak üzere tankın diğer elektronik alt sistemlerinin testleri başarılı olursa 2025 yılında seri üretime geçilmesi hedefleniyor.

iyidere-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu